Genel

KESKİN KENARLI TEMEL PASTACILIK EĞİTİMİ

Bu hafta butik pastacılığın ilk temeli olan “keskin kenarlı temel pastacılık” sürecini konuşalım istiyoruz.

Butik pastacılık alanında merakınız var ve nereden başlasam diye düşünüyor olabilirsiniz, nasıl karar vereceksiniz? Butik pastacılık nedir gibi başlıkları ele alalım hep birlikte.

Butik pastacılık ve özel tasarım ürün nedir?

Kişinin özel talebine göre kişiselleştirilerek hazırlanan, figür/el yapımı çiçekler ya da hazırlanacak pasta tasarımının farklı bir boyutta çalışılarak hem lezzetin hem de görselin bir arada buluştuğu özel tasarım pasta ve ürünleri kapsar.

Bu alanın en temel özelliği hayal ettiğiniz her şeyin görselle buluştuğu sanat eseri pastalardır.

Peki bu pastayı nasıl ortaya koyarsınız? Öncelikle işin en temelinden yani kek ve iç dolgulardan başlıyoruz, keskin kenarlı pasta çalışmaya uygun ve leziz bir kek tarifi ile eğitimin ilk aşamasına start veriyoruz.

Eğitimde en temel reçete olan sade kek tarifini çalışıyoruz, keskin kenarlı bir tasarım için uygun yapıyı inşa ederken zeminimizin sağlam aynı zamanda damaklarda iz bırakan bir şölene dönüşmesini sağlamak amaç, 2. aşamada doğru oranlarda bir ganaj nasıl yapılır- hangi marka çikolata kullanmalıyız ve nedenleri gibi çok teknik kısımlara değiniyoruz. Pastacı kreması nedir ve nasıl çeşitlendirilir, evde kendi pastacı kremamızı nasıl yapabiliriz kısımlarını konuşup direk uygulamaya geçiyoruz.

Kekimiz pişti ve dilimledik, tüm hazırlıklarımız tamam ve pastamızı katlandırdık şimdi geldi en teknik kısma pastamızın ideal bir işçilikle tamamlanması için her adımın doğru ve birbirini destekleyen aşamalarda tamamlanması gerekir, mesela pastanızı kapladıktan sonra pürüzsüz bir keskinlik ve düzlükte olmasını isterseniz ganaj sıvamanızın da çok iyi olması gerekir, durun durun hemen gözünüz korkmasın doğru teknikleri öğreneceğiniz bir eğitim programı içinde olacaksınız ve her detayı size anlatacağız.

Bu kısma kadar geldik bakın harika bir pastayı adım adım tamamlamak üzereyiz. Şimdi geldik şeker hamuru ile çalışmaya, doğru teknikle çalışırsanız hayal gücünüzün sınırı olmayan bir dünya Şeker Hamurlu tasarımlar, çalışma teknikleri anlamında ve görsel çeşitlilik olarak uçsuz bir dünya, tabi tercihe bağlı şeker hamuru kullanmak zorunda değilsiniz fakat butik bir pastacı olmak istiyorsanız temelini öğrenmeniz ve gelecek siparişinizi karşılayabiliyor seviyede olmanız gerekiyor.

Pastanızın zemini hazır ve şeker hamurunuzu açıp sizde kaplamaya hazırsınız burada işinizi kolaylaştıracak Mine Keskine özel kaplama tekniklerini öğretiyor olacağız size, hem çok kolay hem de pürüzsüz bir pasta yapıyor olacaksınız.

Peki pastamız bitti ve kapladık, nasıl süsleyeceğiz?

Bu kısımda size 2 boyutlu süslemeler nasıl yapabilirsiniz en pratik haliyle anlatıyoruz, bu teknikle yetişkin-çoçuk-kadın-erkek pastası farketmeksizin istediğiniz tasarımı çalışabilir hale geleceksiniz  biraz el beceriniz varsa ve el işi dersini hatırlıyorsanız çok eğleneceğiniz bir bölüm olduğunu söyleyebiliriz.

Renkler ve fırçalar, yenilebilir kağıt kullanımı ve bu kağıtla yenilebilir çiçek yapımı gibi bir çok detay var bu aşamada.

Eğitim sonunda pastamızın fotoğraf çekimi ve nelere dikkat ettiğimizi konuşuyoruz, bu kısım artık en eğlenceli aşaması saklama – paketleme ve taşıma koşulları ne şekilde yapılmalı gibi tüm hassas ve önemli bilgilerin üzerinden geçiyor ve kendi ellerinizle yaptığınız pastanızı aracınıza yüklüyoruz  evde sevdiklerinizle birlikte tadına bakabilirsiniz, umarım çok eğlenmişsinizdir.

Listeye dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.