Genel

Mesleki Eğitime Karar Vermenin İpuçları ve Pastacılık

mesleki eğitim pastaclık

Yaşınız kaç olursa olsun yeni bir hayale yelken açabilir ve sağlam adımlar ile kendinize yeni bir yol planı belirleyebilirsiniz. Burada önemli olan şey öncelikle doğru bir plan oluşturmak. Bu anlamda mesleki eğitim kariyerinizin temelini oluşturur diyebiliriz.

Pastacılık, tatlıların ve lezzetlerin dünyasına adım atmak isteyenler için muazzam bir kariyer seçeneğidir. Ancak pastacılık mesleğine karar vermeden önce doğru eğitimi almak ve kariyer yolculuğunuza sağlam bir başlangıç yapmak kritik öneme sahiptir.

Mesleki Eğitim İçin Doğru Plan

  1. Öncelikle hayal ettiğiniz meslek nedir?
  2. Bu mesleği yaparken çalışma şartlarınız ne olsun istiyorsunuz?
  3. Bu meslek için size destek olabilecek ücretli ve ücretsiz kurslar var mı?
  4. Katılabileceğiniz kursların içerikleri neler?
  5. Katıldığınız kurslardan edindiğiniz beceriler size resmi bir belge edindiriyor ve hedefinize ulaştırıyor mu?

Örnek vermek gerekirse; Bizim alanımızda bir meslek edinmek istiyor olabilirsiniz ve burada dikkat etmeniz gereken şey hayal kurmak olmalı, kendinize 1 saat zaman ayırın ve nasıl bir pastacı olmak istiyorsunuz bunları oturup not alın.

Ne Tür Ürünler Sizin Hayaliniz?

Yapmak istediğiniz ürünleri hayal edin! Sonra bu listelediğiniz ürünleri nasıl bir kitleye ulaştırmak istiyorsunuz bunu düşünün? Peki ürünler ve müşteri hedef kitleniz hazır ama onlara bu ürünleri nasıl sunacaksınız? Evde ya da minik bir üretim atölyesinde mi hazırlayıp online satış yapacaksınız? Eğer bu soruya EVET yanıtı veriyorsanız demek ki siz “kişiye özel tasarım hazırlayıp hedef kitlenize özel taze üretim sağlayan kişisel bir pastacı olmak istiyorsunuz demektir”

Yoksa minik bir dükkan açıp orada belirli bir menü oluşturup vitrin ürünleri hazırlayarak, gelen kapı misafirlerinize çay/kahve vb. ürünlerin yanında eşlik eden tatlı – tuzlu ürünler hazırlamak mı istiyorsunuz? Yani siz “pastane/ vitrin pastacısı mı olmak istiyorsunuz?

Bu soruları detaylıca düşünüp iş modelinizi oluşturabilirsiniz, çünkü temelde çok benzer görünse bile süreci detaylandırdığınızda iki seçeneğinde gidişatı ve size oluşturduğu imkanlar çok farklı olacaktır. Tabi bu işlere giriştiğinizde almanız gereken resmi prosedür ve izinlerde öyle.

Ayrıca tüm süreci tek tek yazıp planlamak size ne kazandırır? Aslında verdiğiniz her kararı detaylıca düşünmenize sebep olup artı ve eksilerini de görmüş olursunuz.

Kararınız Belliyse İşe Koyulun

Mesela özel tasarım/ kişisel pastacı olmaya karar verdiğinizde çalışma düzeni ve yoğunluğunuzu siz belirlersiniz? Aldığınız siparişlerin üretim yoğunluğu ve çalışma saatlerinizi kendi hayatınıza endeks planlayabilir ve ihtiyaç duyduğunuz özel zamanlarınızda boşluklar yaratıp kendinize zaman ayırabilirsiniz. Ayrıca kazanç seviyenizi iş yoğunluğunuzu arttırarak dengeleyebilir ve dilediğiniz gibi para kazanma modelinizi yönetebilirsiniz.

Bir işletme açıp onu yönetmek istediğiniz takdirde süreç biraz daha standartlara bağlı kalarak ilerler, pastanenizi her gün aynı saatte açıp/ kapatmanız ve standart düzenli bir hizmet planı oluşturmanız gerekir. Bu şekilde bir çalışma planı tercih ettiğinizde mesai saatlerinizin dışında kendinize özel zaman ayırabilirsiniz. Gelir seviyeniz kapı müşterinize bağlı günlük değişkenlik gösterebilir, kazanç planınızı markanız oturdukça ve müşteri aidiyetiniz oluştukça daha iyi öngörebilirsiniz.

Bu verdiğimiz örnekler birçok meslek grubu için geçerli olacaktır, öncelikle hedefinizi belirleyin ve sonra detaylandırın, emin olun bu şekilde daha gerçekçi bir süreç ön görüp istediğiniz meslek sizin için uygun mu ve gerçekten hayallerinizle örtüşüyor mu daha sağlıklı bir şekilde karar verebilirsiniz.

Lezzet Tutkunuz Nedir?

Pastacılık için mesleki eğitim planınızı oluşturduğunuz varsayalım. Kendi damak tadınıza güvenmek önemlidir. Hangi tatları seversiniz? Hangi pastalar ve tatlılar sizi heyecanlandırır? Kendi damak zevkinizi tanımak, pastacılıkta uzmanlaşmak için ilk adımdır. Hangi tatların popüler olduğunu takip etmek önemlidir, ancak aynı zamanda kendi benzersiz tat profilinizi geliştirmek de büyük bir avantajdır.

Eğitim Seçeneklerini Araştırın

Pastacılık kariyerine adım atarken, eğitim seçeneklerinizi araştırmalısınız. Mesleki eğitim kurumları, kurslar ve atölyeler pastacılık becerilerinizi geliştirmenin harika bir yoludur. Ayrıca pastacılıkla ilgili kitapları okuyarak ve çevrimiçi kaynakları inceleyerek kendinizi eğitebilirsiniz.

Bu anlamda online eğitimlerimizi inceleyebilir, grup ve birebir eğitimler için ise bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uygulama ve Deneyim Kazanın

Pastacılık, teoriden çok uygulama ile öğrenilen bir meslektir. Kendi mutfağınızda denemeler yaparak ve farklı tarifleri uygulayarak pratik becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Pastacılık kurslarına katılarak veya deneyimli pastacılarla çalışarak daha fazla bilgi ve deneyim kazanabilirsiniz.

Pastacılık kariyerine giden yolu belirlemek sizin elinizdedir. Tutku, eğitim ve deneyim, başarılı bir pastacı olmanın anahtarıdır. Kendi pastacılık kariyerinizi şekillendirirken, özgün tatlar ve tarifler oluşturarak kendi markanızı inşa edebilirsiniz.

Başarıya giden yolculuğunuzda bol şans dileriz!

Bizi Instagram’da Takip Edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir